novosti
I Olimpijske igre u više država?

Članovi Međunarodnog olimpijskog odbora izglasali su na svojoj 127. sjednici uvođenje niza promjena koje bi domaćinstvo Olimpijskih igara trebalo učiniti jednostavnijim i jeftinijim. Na to su ih prisilili financijski problemi s kojima su suočeni organizatori Zimskih olimpijskih igara 2018. u južnokorejskom Pyeongchangu te odustajanje čak četiri od šest kandidata za domaćinstvo ZOI 2022. zbog straha od mogućeg financijskog kraha.
Članovi MOO-a izglasali su mjere kojima će pojeftiniti proces kandidature za domaćina Igara i omogućiti gradovima da Olimpijske igre uključe u postojeće planove za izgradnju i razvoj, a ne obrnuto. Nove mjere omogućuju domaćinu da dio natjecanja održi, ne samo u više gradova, već i u drugim državama, kao što je to već slučaj s organizacijom svjetskih i kontinentalnih prvenstva u nogometu, košarci, odbojci, rukometu...
Kao razlog za ovu posljednju, prilično kontroverzna mjeru, spominju se financijske teškoće i kašnjenje u izgradnji nekih objekata za ZOI 2018. u Pyeongchangu, a njom bi se omogućilo da neka natjecanja, poput sanjkaških i bob utrka, budu održane u Japanu.
„Kompaktnosti Igara treba suprotstaviti korištenje postojećih objekata. Ako govorimo o uključivanju drugih gradova i država, oni se mogu opravdati i geografskim razlozima, a prije svega moramo misliti na održivost Igara. No, namjere organizacije u drugim gradovima ili državama moraju biti navedene i argumentirane u kandidaturi, a o njima će odlučivati Izvršni odbor“, rekao je dopredsjednik MOO-a John Coates predstavljajući promjene koje bi budućim domaćinima trebale uštedjeti milijune dolara.
Ovim mjerama Međunarodni olimpijski odbor želi izbjeći ono što se, primjrice, događalo u Sočiju, gdje je za organizaciju Zimskih olimpijskih igara potrošena 51 milijarda dolara, a buduća iskoristivost skupih objekata je upitna.